رفع انسداد و ترمیم چاه های عمیق آب با ربات ایرانی

رفع انسداد و ترمیم چاه های عمیق آب با ربات ایرانی

ابوالفضل حسنی مدیرعامل شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در این شرکت موفق شدیم که جک رباتیکی را برای رفع انسداد و ترمیم چاه های عمیق آب تولید کنیم.

وی افزود: پایین رفتن سطح آب زیرزمینی در سال های گذشته و به دنبال آن نشست زمین، موجب می شود تا دیواره های چاه آسیب دیده و یا به دلیل ریزش، دچار دفرمگی یا انسداد شود به همین دلیل در راستای حفظ چاه و پرهیز از تحمیل هزینه های گزاف ناشی از از دست رفتن آن، ترمیم چاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه در همین راستا موفق به طراحی جک چاه هیدرولیک شدیم، بیان کرد: این محصول با وزن حدود ۵۰۰ کیلوگرم با چهار فک باز شونده، قادر است انواع و اشکال مختلف دفرمگی و انسداد دیواره چاه را با ضریب اطمینان بالا بر طرف کند.

به گفته مدیر شرکت دانش بنیان، این جک هیدرولیک با قرار گیری در محل دفرمگی، فشار هیدرولیکی حدود ۲۰۰ بار و نیروی ۵۰ تنی به دیواره چاه وارد و با به عقب راندن دیواره ها، دفرمگی یا انسداد دیواره چاه را ترمیم می کند؛ سپس بار دوم جک با حمل یک تکه ورق فلزی مواج به محل عملیات برگشته و مجددا با ایجاد فشار هیدرولیکی، ورقه فلزی را به دیواره پرس می کند تا بدین ترتیب از ایجاد دفرمگی و ریزش مجدد در آن قسمت از چاه جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه شرکت های آب و فاضلاب کشور و پیمانکاران آب و فاضلاب و حفاران و پیمانکاران چاه آب می توانند از این دستگاه استفاده کنند، بیان کرد: این جک رباتیکی مجهز به وینچ اتوماتیک است که فشار جک به دیواره ها از طریق کنترل پنل قابل تنظیم خواهد بود.

وی با بیان اینکه پک هیدرولیک این جک در داخل بدنه آن تعبیه شده بنابراین نیازی به انتقال شلنگ هیدرولیک به عمق چاه نخواهد بود، گفت: امکان گیر کردن این ربات در چاههای عمیق خیلی کم است و اگر به هر دلیلی در چاه گیر کند، تمام اجزای آن به راحتی جدا شده و به صورت تکه تکه از چاه خارج می شود.

حسنی با تاکید بر اینکه امکان نصب دوربین روی این ربات در راستای بازرسی حین عملیات امکان پذیر است، بیان کرد: نمونه هایی از جک‌های رفع انسداد، در برخی کشورهای خارجی ساخته شده ولی به دلیل تحریم ها و نرخ ارز، واردات آن به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد؛ ضمن اینکه پشتیبانی ربات توسط سازنده خارجی به دلیل تحریم ها امکان پذیر نیست.

وی خاطر نشان کرد: ساخت این محصول در داخل، با هزینه حدود یک چهارم قیمت محصول خارجی بوده که با توجه به تحریم ها ساخت آن در کشور به صرفه است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تاکید براینکه ساخت صددرصدی این سیستم در این شرکت بوده، بیان کرد: موفق شدیم دانش فنی آن را بدست آوریم.

حسنی افزود: به دلیل محدودیت ها و عدم کاربرد آن به بازار جهانی فکر نمی کنیم ولی می توانیم نیاز کشور برای این موضوع را برطرف کنیم. قراردادهایی نیز در این زمینه منعقد شده است.

به گفته وی، تاکنون چهار دستگاه ساخته شده در این شرکت مورد استفاده قرار گرفته که به زودی ۲۰_۳۰دستگاه مورد نیاز را به تولید می رسانیم.

وی افزود: این ابداع جدیدی است که در چاههای عمیق به کار گرفته می شوند.

کد خبر 5021726

https://www.mehrnews.com/news/5021726/%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D9%85%DB%8C%D9%85-%DA%86%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D9%85%DB%8C%D9%82-%D8%A2%D8%A8-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C

دیدگاهتان را بنویسید